Kendimizi koronavirüsten (Covid-19) korumak için nasıl yemeliyiz?

Koronavirüs, koronavirüs, Covid-19 gibi isimlerle bilinen Sars-cov-2, solunum sistemini etkileyen bir hastalıktır ve bağışıklık sistemi, hastalığın önlenmesinde son derece önemlidir.

Koronavirüs ve etkileri gün geçtikçe artmaya başladığında, insanların beslenme ve içeriği bu bağlamda daha önemli hale gelmektedir. Bireyin temel görevi kişisel bakımını ve bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

Bağışıklık sistemi; Kişiyi erken yaşlardan hastalıklardan koruyan bir zırh görevi görür. Bu zırh ne kadar kalın olursa, bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa, kişinin hastalanma oranı o kadar yüksek olur.

Koronavirüsün ülkeler arasında ve nihayetinde tüm dünyada yayılmasıyla diyet kalıplarındaki değişikliği hissetmek de mümkündür. Bir kişinin direncini güçlendirmek ve kişiyi virüslere karşı korumak için kahvaltıdan akşam yemeğine kadar tüm yiyecekleri seçmek, Corona’ya direnmek için en etkili silahlardan biridir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için hangi gıdalar tüketilmelidir?

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, dengeli ve sağlıklı bir diyetin doğrudan sonucudur. Önemli olan şey; herhangi bir noktada olduğu gibi beslenme dengesi. Dengesiz gıdalar her yiyecek grubu tarafından yenilmelidir, ancak sadece orta ve seviyeli tüketimde.

Günden güne yayılan virüse karşı tüketilmesi gereken gıdalar şöyle sıralanabilir;

Süt ve süt ürünleri (peynir, yoğurt, bal, vb.), Özellikle kemik yapısı üzerindeki güçlendirici etkileri ile küçük oldukları için büyük faydaları olan bir beslenme grubudur. Süt ve süt ürünleri Corona virüsünden korunmak için ürün gamına bakılmaksızın tercih edilmelidir.

  • sebze

Sebzeler, içeriğindeki tüm bileşenlerle büyümeye ve gelişmeye yardımcı olur ve ayrıca hücre yenilenmesini sağlar. Dokuları onarmaya yardımcı olan sebzeler, Corona virüsüne karşı korunmak için tüketilmesi gereken yiyecekler arasındadır.

  • meyve

Meyvelerin birçok iç organa yararları bilinir. Saç kaybını azaltmadan kas ve sinir sistemini güçlendirmeye kadar birçok faydası olan meyveler de Çin virüsü ile savaşmada fayda sağlayan gıdalar arasındadır.

  • Ekmek ve tahıllar

Ekmek ve tahıllar da virüslerle mücadelede ve vücudun direncini arttırırken önemli maddelerdir. zengin bir karbonhidrat kaynağıdır. Yulaf, tofu, buğday gibi birçok tahıl ürünü bu aşamada kullanıldığında kalıcı faydalar sağlar. Burada unutulmaması gereken kural kullanım miktarıdır. Aşırı tüketimden kaçınmak için özen gösterilmelidir.

  • Et, yumurta, baklagiller

hastalık direnci kazanmada en etkili gruplardan biridir. Kan oluşturan birçok element bu gruptadır. Sinir ve sindirim sistemlerinde aktif olarak yer alırlar. Kardiyovasküler hastalık gibi problemlerde, et, yumurta ve baklagiller grubunun sağladığı faydalar bol miktarda bulunur.

Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler nelerdir?

Koronavirüsün etkilerini en aza indirmenin en kısa yolu; diyetimizi ayarlamak için. Düzenli bir diyet, herhangi bir gıda grubunun vücut tarafından istenen seviyede tüketilmesi, şeker tüketilmemesi veya dozlarda tüketilmemesi, su tüketiminin arttırılması, Corona virüsüne karşı alınacak en doğru önlemlerden biri olacaktır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler A, C, D ve E vitaminleridir. Bu vitaminleri içeren yeterli miktarda besin alarak, virüsle savaşmak için önemli bir adım atılır.

Hangi gıdalarda bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler vardır?

Bağışıklık sistemini güçlendiren A, C, D ve E vitaminleri; kolayca ulaşabileceğimiz ve tüketimin basit olduğu bir sistemle karşılaşırız. Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar ve bu gıdalarda bulunan vitamin grupları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • A ve C vitaminleri

Kabak, havuç, lahana, portakal, mandalina, elma, maydanoz gibi yiyecekler A ve C vitaminleri bakımından zengin gıdalardır.

  • D Vitamini

D vitamini, gıdalarda bulunmayan bir grup vitamintir. D vitamini cilde güneş ışığı ile nüfuz ederek elde edilir. Bununla birlikte, virüsün bulunduğu ve yayıldığı mevsim göz önüne alındığında, D vitamini eksikliği kış mevsimi ve güneş ışığının olmaması nedeniyle balık tüketimi ile dengelenebilir.

Balık, iyot mineralleri, E vitamini ve fosfor gibi bileşenlerle kemik yapısına katkıda bulunan vitaminlerden biridir.

Kuru baklagiller, fındık, ceviz, badem, yeşil yapraklı sebzeler E vitamini yönünden zengindir ve tüketimi kişinin bağışıklık sistemine fayda sağlayacaktır.

Koronavirüsü önlemek için kaç öğün yenilmelidir?

Sars-cov-2 virüsünden ve etkilerinden kurtulmak ve bu süreçte minimum hasarla hayatta kalmak için diyetinizi ayarlamak önemlidir. Bu ayarı yaparken; Alınan yiyeceklerin miktarına ve tüketildiğinde dikkat etmek gerekir. Corona’yı koruyan gıdalar ve bu gıdaların nasıl alındığı sağlıklı bir yemek düzeni gibidir.

Sabahleyin; Yeşillik, yumurta, peynir, zeytin gibi olağan şeyleri tüketmek gerekir. Öğlen çorbası, yemyeşil bir salata ve yoğurt yenmelidir. Geceleyin; Çok ağır olmayan sebze veya et içeren bir yemek tercih edilebilir. Tahıl grupları bu bağlamda göz ardı edilmemesi gereken türler arasındadır.

Badem, ceviz, fındık gibi ceviz tercih edilebilir. Bol miktarda meyve tüketilmeli ve su tüketimi daha sık yapılmalıdır.

Covid-19 ile savaşmanın en gerçekçi yöntemi bağışıklığı arttırmaktır. Bu güçlendirme işlemi doğrudan diyet yoluyla sağlanır. Ayrıca, oluşturulacak bitki çayları da destek olarak yararlıdır.

Limon, portakal, tarçın çubuğu veya tarçın tozu, zencefil, karanfil tarzı ürünler 1 litre su ile kaynatılabilir ve çay oluşturabilir. İçine bal koyarak düzenli olarak tüketebilirsiniz. Bu çay; hem bağışıklık sistemini güçlendiren, hem de boğazınızı yatıştıran ve grip enfeksiyonunuz varsa sizi koruyan hoş bir karışımdır.

Dengeli bir diyet koronavirüse karşı korumak için yeterli mi?

Herhangi bir hastalık ve çözümde olduğu gibi, Corona virüsündeki tek bir maddenin yeterliliği hakkında konuşmak doğru değildir. Diyet önemli bir bileşendir, ancak bazı daha önemli önlemler vardır.

Kişisel hijyen, Corona virüsüne karşı korunmada en önemli faktördür. Temizlik ve kişisel bakım bile uygun bir seçenek olmasa da, beslenme yeterliliği hakkında konuşmak adil değildir.

Kendinizi covid virüsünden korumanın en kolay yolları nelerdir19

Koronavirüsü önlemenin en kolay yolu; sık sık ellerini yıkamak için. Ellerinizi yaklaşık 30 saniye bol su ve sabunla yıkamak çok önemlidir. Ayrıca, suya ulaşamadığında temizlik için kişinin yanında dezenfektan veya kalıcı bir kolon olması gerekir.

Yiyecek ve içeceğe dikkat edilmelidir. Temiz hava alınmalı, ancak insanlarla temastan kaçınılmalıdır. Sosyal bölgedeki bir yeri ziyaret etmenin ve bu süreci atlayana kadar evde kalmanın doğru yolu olurdu.

mevcut ortamı sürekli havalandırmak, mevsim sebzeleri ve meyvelerini tüketmek, eve götürülen yeni ürünleri temizlemek ve bir sirke yardımıyla evin iç kısmını temizlemek için kolay ve erişilebilir önlem.

Corona virüsünü görmezden gelmek imkansız. Her geçen gün ilerleyen ve sonuçları birçok insanı etkileyen bu virüsü durdurmak da bireylerde ortaya çıkıyor. Yapılan kurallara ve duyurulara dikkat edin; önce bir aileyi, sonra bir şehri, sonra ülkeyi ve son olarak tüm dünyayı kurtarabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.