Özgün ve kaliteli bir zeytinyağını ayırt etmenin sırrı

Zeytinyağı tartışmasız masanın kralı ve Akdeniz diyetinin en önemli yiyeceklerinden biridir, ancak her gün kullandığınız yağın saf ve guile olmadığından nasıl eminsiniz? Aslında, sağlıklı zeytinyağı mı yoksa ayçiçeği ve fıstık yağı karışımı mı tükettiğinizi anlamanıza yardımcı olacak basit bir numara var. Zeytinyağı sommelier Katerina Mountanos, zeytinyağının gerçekliğini kanıtlama yöntemini paylaşıyor.

Bir yudum zeytinyağını, tercihen yuvarlak tabanlı (örneğin bir kadeh şarap) küçük bir kaba dökün. Camı bir elinizle tutun ve aroma çıkmayacak şekilde diğer elinizle örtün, yağı biraz ısıtmak için camı biraz ovalamaya çalışın, dairesel hareketlerle sallayın. Sonra elinizi camın üzerine kaldırın, burnunuza yaklaştırın ve zeytinyağını derin bir nefes alın. Eğer çim, meyve veya sebze gibi taze kokuyorsanız, yağınızın gerçekten sızma olasılığı daha yüksektir.

Bir sonraki adım zevk almak. Ağzınıza bir yudum yağ koyun, ancak yutmayın. Dişleriniz kapalıyken ve dudaklarınız açıkken, ağzınıza biraz hava soluyun ve yağı ağzınızın etrafına dolayın. Sonra iç. Bakire ise, meyve ve sebzelerin tadını hissetmeye devam edeceksiniz ve yuturken boğazın arkasında acı bir tat hissedeceksiniz. Öksürmek normaldir ve aslında yüksek kaliteli yağlar boğazı öksürük için tahriş eder. Öksürük arttıkça yağ daha iyi olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.