Qumështi i artë nje përzierje qe ben mrekulli per ftohje dhe grip

Qumështi i artë, është një ilaç antik indian,i cili është duke u përdorur shum kohët e fundit, për përfitimet e saj të mrekullueshme shëndetësore.

Shafrani përmban produkte të fuqishme antivirale, antifungale, anti-kancer dhe antibakteriale dhe qumështi i artë është një mënyrë e shkëlqyer për të përfituar nga kjo superpije. Me pak mjaltë , xhenxhefil dhe shumë qumësht, kjo pije përmban përbërësit e përkryer për të ndihmuar në luftimin e gripit, mbingarkesës, dhimbje koke dhe dhimbje të fytit.

Përgaditja;

1.-1gotë Qumësht 1 lugë shafran i Indisë 2 lugë Mjalte 5g Xhenxhefil i freskët ,pak  piper te i zi pak Polen  (opsional)Në një tigan , hedhim qumështin, xhenxhefilin ,shafranin dhe i perziejmë.

2.-ket perzierje te qumeshtit e ziejme për rreth 10 minuta ne nje temperatur te ulet duke e perzier rregullisht.

3;Pastaj shtojme piperin e zi dhe mjalten.

4.-Perdoreni disa dit derisa te ju kaloj gripi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.