Maskë me vaj ,qepë dhe hudhër që ben mrekulli për problemet me flokun tuaj .

Maskë me vaj ,qepë dhe hudhër që ben mrekulli për problemet me flokun tuaj .

Qepë + hudhër + vaj kokosit

Merrni gjashtë thelpinje  me hudhër,i pastrojme nga levorja .
Merrni një qepë të vogël, largojme levoren dhe prejmë në copa.
Vendosim të dy përbërësit në një blender dhe përziejm për të formuar një paste të lëmuar.
Merrni një filxhan të vajit të kokosit në një tigan dhe vendoseni në furrë.
Pasi vaji është i nxehtë shtoni pasten-e hudhres dhe qepës në të.
Le të ziehet në flakë të ulët derisa pasta mer ngjyrë kafe.
Fikni ndezësin dhe hiqeni tiganin nga flaka.
Le të ftohet në temperaturë dhome dhe pastaj vendoseni në një shishe të ajrit.
Merrni pak vaj në duart tuaja dhe zbatoni atë së pari në rrenje te flokut dhe më vonë në te gjith flokët 
Masazhoni për dhjetë minuta dhe lini atë për tridhjetë minuta ne flok.
Pastaj shperlajeni me ujë normal dhe me shampon.

Masazhi me kete maske tei vajit përmirëson qarkullimin e gjakut dhe stimulon rritjen e flokëve.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.