Dimri është ajo kohë magjike e vitit kur bora mbulon gjithçka dhe e bën të duket e bukur. Por është edhe koha kur ajri i ftohtë dhe i thatë shkakton një gjendje të keqe në flokë: pa shkëlqim, pa formë dhe me lagështirë. Por nuk është për t’u shqetësuar, sepse gjithçka e ka një zgjedhje. Natyrisht, flokët në motin e ftohtë kanë nevojë të trajtohen në mënyrë të veçantë, por, së pari, duhet ta ndalosh veten nga një gabim, që shumica e femrave e bëjnë gjatë dimrit. Të gjithë e bëjmë këtë: është ora 07:00 e mëngjesit, një i ftohtë i tmerrshëm jashtë dhe, ashtuRead More →

Puçrrat janë problemi më i zakonshëm i lëkurës. Më së shumti përballen adoleshentët dhe të rinjtë.Kjo ndodh kur folikulat e flokëve vijnë në kontakt me qelizat e yndyrshme. Kjo ndodh te dy gjint femrore dhe mashkullore, formohen puç ose të ngjashme,zakonisht në fytyrë, qafë, gjoks, supet, mbrapa anë të trupit, etj . Hudhra ju ndihmon ne kurimin e fytyres; Hudhër është kundër – bakterial, anti-fungale, anti – virale dhe anti – pronat septike që ndihmojnë për të parandaluar ,bllokuar poret dhe kështu, zvogëlon aknet. Megjithatë sigurohuni që ajo është e holluar. Është anti – oxidant ndihmon për të luftuar kundër radikaleve të lira të cilat mund të dëmtojnë qelizat eRead More →

Rriqrat janë araknide të vogla që janë shumë të përhapura në disa vende në Kosovë. Ato janë ekto-parazite që ushqehen me gjakun e zogjve, zvarranikëve dhe gjitarëve, përfshirë njerëzit. Fatkeqësisht mund t’i bartin sëmundjet te njerëzit si Ethet Hemorragjie, Roki, Anaplasmosa dhe Sëmundja e Etheve. Në Kosovë janë dy llojet më të përhapur të rriqrave: Rriqëri këmbë-zezë (Ixodes hyaloma plumbeum) dhe (Dermacentor variabilis). Ndërtimi i shtëpive në vendet periferike apo pyjore e ka shtuar mundësinë e kontaktit me jetën në natyrë dhe rriqrat. Por ju mund ta zvogëloni numrin e rriqrave afër shtëpisë suaj duke e ndryshuar ambientin, duke i ndryshuar apo trajtuar vatrat eRead More →

Receta per 6 torta te vogla Perbërësit: 2 filxhana miell 2/3 filxhan pluhur kakao 1/2 lugë qaji sodë buke 1/2 lugë qaji kripë 1/4 filxhan sheqer ngjyrë kafe 1/4 filxhan sirup malase (bën edhe qololatë e shkrirë) 1/2 filxhan jogurt 2 vezë 3/4 filxhan me buter të shkrirë 1 filxhan birrë 1/2 filxhan copa çokolate te coptuara imët Udhëzime 1. Nxejmë furrën në 180 ° C. Pastaj e marrim kallëpin për minitorete me 6 kallëpe dhe e lyejmë lehtë (shiko llojin e kallëpit këtu). Në një pjatë ovale përziejmë së bashku miellin, kakaon, soden e bukës dhe kripë dhe pastaj e lemë mënjanë. Në një pjatë tjetër ovale kombinojmë sheqerin ngjyrëRead More →

Këshillat që ju duhen nëse keni flokë të hollë Flokët e hollë dhe të rrallë janë një problem që kanë shumë vajza. Maskat e ndryshme duket se nuk kanë dhënë efektin e duhur. Janë të shumta këshillat të cilat na vijnë në ndihmë për të bërë një stilim siç duhet për flokët e rrallë dhe të hollë. Nëse ju keni flokë të hollë atëherë është e rëndësishme që të përdorni produktet e duhura që ju ndihmojnë për të eleminuar këtë problem. Përdor një sistem voluminizues me shampon, balsam dhe një dendësues që e spërkat në flokë para sesa t’i thash me tharëse dhe të jepRead More →

Një nga më të popullarizuarat për humbjen e flokëve është e hudhra.Përveç faktit se hudhra i ruan flokët tuaj,hudhra ka një numër përfitimesh shëndetësore -ul kolesterolin  dhe presionin e gjakut  dhe largon  dhimbjen nga artriti. Pavarësisht nga era jo aq e këndshme,hudhra përfshin një numër të ushqyesve dhe elemente që janë të sigurt për të parandaluar humbjen. Hudhra -është një antibiotik natyror që është përdorur në mjekësinë popullore dhe në prodhimin e produkteve te shumta per humbjen e flokëve.Për më tepër, ekspertët rekomandojnë duke marrë atë brenda, dhe jo vetëm si një maskë, trupi forcon gjëndren e flokut nga “brenda”, dhe i jep forcë shtesë. Nuk kaRead More →

Të Bardhët  e vezes janë shumë të pasura me proteina. Këto mund të përdoren për të dhënë një nxitje ushqyese  rrënjëve të flokut. Këto ditë ndotja e pluhurit gjithashtu ka efektet e saj negative mbi rritjen natyrale të flokëve dhe gjithashtu në shëndetin e një personi. Ka lloje të ndryshme të problemit që mund të jetë  shkak i renjes se flokut ose zbokthit.Nuk mund të jetë një shumëllojshmëri të maskave dhe paketat e trajtimit që mund të bëhen me këtë kompleks të proteinave. Të verdhat janë gjithashtu të dobishme,por për ata që dëshirojn të shmangin  djegësimin e lekures  mund të mos e merni pjesën e të verdhë vezeRead More →

Çokollata e zezë fsheh shumë përparësi shëndetësore. Hulumtimet kanë dëshmuar që çokollata mund të reduktojë rrezikun nga shumë sëmundje të ndryshme, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, sulmin në zemër dhe tru. Çokollata rregullon nivelin e kolesterolit, ndërsa një hulumtim ka treguar që është efikase edhe në rregullimin e shtypjes së gjakut. Shkencëtarët kanë dëshmuar që konsumimi i moderuar i çokollatës mund të reduktojë dëshirën për ëmbël dhe ndihmojë te dobësimi. Po ashtu është dëshmuar që çokollata mund të lehtësojë simptomat e kollit kronik. Duhet të mbani mend që jo çdo çokollatë është e shëndetshme. Konsumoni çokollatë të zezë e cila përmban të paktën 70 përRead More →

misteri A:hover {color: #FF0000; font-style: oblique; font-weight: bold} Shkruan: Raif KASI         MISTERI I “LULES SË BARDHË”          Puhia lehtas përhidhej nëpërmjet dritares gjysmë të hapur të dhomës së fjetjes. Fresku që vinte përmes saj, në këtë natë të nxehtë korriku, ledhatonte dashnorët e rinj në lojën e tyre harresëdhënëse. Floku i bardhë e i bujshëm i Luljetës ia fshinte fytyrën ushtarakut të ri amerikan nga shikimi i hënës.  Ritmi mahnitës i bukuroshes së re, e detyronte të harronte Mirjam-in  dhe Aliajt. Kënaqej në përqafimin afshor  të bardhokes së shfrenuar. Është ora afër dy e mesnatës…   Gjersa aeroplan-bartësja “KENEDI” fuqishëm shqyente ujërat eRead More →

Për shekuj me radhë erëzat janë përdorur si ilaçe natyrore, për shërimin e shpirtit, por shumica e tyre njihen për shije të bollshme dhe aroma të veçanta. Ndoshta ajo çka ju nuk dini është se ka disa erëza që janë të mira për lëkurën tuaj dhe janë plot me antioksidantë të fuqishëm që në fakt mund t’iu ndihmojnë për të luftuar shenjat e plakjes së parakohshme dhe për të parandaluar dëmtimin e lëkurës. Sipas portalit “living.al”, këto janë 5 erëzat që duhen përdorur më shpesh: Kopër: është veçanërisht efektiv për lëkurat e ndjeshme. Ai ndihmon në uljen e inflamacionit dhe skuqjes, si edhe zbut ndjeshmërinëRead More →