Koronavirüs, koronavirüs, Covid-19 gibi isimlerle bilinen Sars-cov-2, solunum sistemini etkileyen bir hastalıktır ve bağışıklık sistemi, hastalığın önlenmesinde son derece önemlidir. Koronavirüs ve etkileri gün geçtikçe artmaya başladığında, insanların beslenme ve içeriği bu bağlamda daha önemli hale gelmektedir. Bireyin temel görevi kişisel bakımını ve bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bağışıklık sistemi; Kişiyi erken yaşlardan hastalıklardan koruyan bir zırh görevi görür. Bu zırh ne kadar kalın olursa, bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa, kişinin hastalanma oranı o kadar yüksek olur. Koronavirüsün ülkeler arasında ve nihayetinde tüm dünyada yayılmasıyla diyet kalıplarındaki değişikliği hissetmek de mümkündür. Bir kişinin direncini güçlendirmek ve kişiyi virüslere karşı korumak için kahvaltıdan akşam yemeğine kadar tümRead More →

Siyah tohumla kilo kaybı, birçok insanın denediği yöntemlerden biridir. Siyah tohum, kilo vermek isteyenler için etkili bir ilaçtır ve sağlığa faydalıdır. Kilo vermek için birçok yöntemi deneyerek sağlığınızı riske atmak yerine uygun ürünlerle kilo vermeye çalışmak daha iyi bir adım olacaktır. Kilo verme sürecinde, zararlı diyetlerle 3 günde 5 kilo ve 10 günde 20 kilo kaybetmeye çalışmak zararlıdır. Bunun yerine, siyah tohum bitkisinden alınan siyah tohum tohumları ile güvenle kilo verebilirsiniz. Siyah tohumla kilo verenler, sağlığını tehlikeye atmadan kısa sürede istenen kiloya ulaşanlardır. Siyah tohum ile zayıflama Sürekli yemek yemek, hareketsiz oturmak, yediklerinizi sindirememek ve çeşitli metabolik hastalıklara sahip olmak kilo almak için yeterli nedenlerdir.Read More →

Temjani indian përdoret për osteoartriti , artrit reumatoid , dhimbje të përbashkët(reumatizëm), bursitis dhe tendonitis . Përdorime të tjera përfshijnë kolit ulceroz ,dhimbje abdominale , astmë , ethe të ulëta , dhimbje të fytit , sifilizë , menstruacione të dhimbshme, pimples dhe kancer . Temiani  indian përdoret gjithashtu si stimulues, për të rritur pastrimin e urinës, dhe për të stimuluar rrjedhën menstruale.  Në prodhim, vaji i rrëshirës temianit indian dhe ekstraktet përdoren në sapune, kozmetikë , ushqime dhe pije.  Rrëshira e temjanit indian përmban substanca që mund të zvogëlojnë inflamacionin.   Osteoartriti. Disa studime tregojnë se marrja e disa ekstrakteve të temjanit indian (5-Loxin, ApresFLEX, i njohur më parë si Aflapin) mund të zvogëlojë dhimbjen dhe të përmirësojë lëvizshmërinë tek njerëzit me osteoartritin në nyje. Hulumtimet tregojnë se mund të zvogëlojë dhimbjen e përbashkëtRead More →

Qumështi i artë, është një ilaç antik indian,i cili është duke u përdorur shum kohët e fundit, për përfitimet e saj të mrekullueshme shëndetësore. Shafrani përmban produkte të fuqishme antivirale, antifungale, anti-kancer dhe antibakteriale dhe qumështi i artë është një mënyrë e shkëlqyer për të përfituar nga kjo superpije. Me pak mjaltë , xhenxhefil dhe shumë qumësht, kjo pije përmban përbërësit e përkryer për të ndihmuar në luftimin e gripit, mbingarkesës, dhimbje koke dhe dhimbje të fytit. Përgaditja; 1.-1gotë Qumësht 1 lugë shafran i Indisë 2 lugë Mjalte 5g Xhenxhefil i freskët ,pak  piper te i zi pak Polen  (opsional)Në një tigan , hedhim qumështin,Read More →

Për shumicën e njerëzve, stresi është bërë pjesë e përditshmërisë. Për ta luftuar atë nevojitet mund, mirëpo së pari duhet të dini çka ndikon dhe si ndikon në shfaqjen e stresit, e pastaj edhe luftimin e tij. Ndër këshillat më të rëndësishme në luftimin e stresit është ushqimi i shëndetshëm dhe konsumimi i ujit. Ajo çfarë hani ndikon në disponimin tuaj.   Ushqimet e pashëndetshme ju bëjnë më të lodhur dhe më të paaftë për t’u ballafaquar me stresin, prandaj mundohuni t’i përmbaheni dietave që kanë sasi të larta të fibrave, që janë të pasura me karbohidrate, pemë dhe perime. Gjithashtu mundohuni t’i shmangni sasitëRead More →

Maskë me vaj ,qepë dhe hudhër që ben mrekulli për problemet me flokun tuaj . Qepë + hudhër + vaj kokosit Merrni gjashtë thelpinje  me hudhër,i pastrojme nga levorja . Merrni një qepë të vogël, largojme levoren dhe prejmë në copa. Vendosim të dy përbërësit në një blender dhe përziejm për të formuar një paste të lëmuar. Merrni një filxhan të vajit të kokosit në një tigan dhe vendoseni në furrë. Pasi vaji është i nxehtë shtoni pasten-e hudhres dhe qepës në të. Le të ziehet në flakë të ulët derisa pasta mer ngjyrë kafe. Fikni ndezësin dhe hiqeni tiganin nga flaka. Le të ftohetRead More →

Torta e Krishtlindjeve është një tortë super e shijshme, e mbushur me fruta të thata dhe arra që do të pëlqehen nga njerëz nga të gjitha grupmoshat. Përbërësit për tortën e Krishtlindjeve: Boronica të thata – 1/3 filxhan Rrush të thatë i zi- 1/3 filxhan Rrush të thatë i bardhë- 1/3 filxhan Hurma- 1/3 filxhan Verë – 1/2 filxhan Gjalpë të pakripur – 1/2 filxhan (1 shkop / 8 tbsp në temperaturën e dhomës) vaj bimor – 1/2 filxhan Sheqer i ngjyre kafe- 3/4 filxhan Melasë(karamel) – 1/2 filxhan Qumësht – 3/4 filxhan Pluhur për pjekje – 2 lugë ushqimi Portokalli portokalli – 1 1/2Read More →

Pjepri është fruti ideal për të ”luftuar” ditët e ngrohta. Falë sasisë së madhe të ujit, vitaminave dhe mineraleve, ndihmon organizmin tonë të fitojë energji, të sigurojë hidratimin e nevojshëm, po kështu të mbrojë shëndetin e zemrës, veshkave, syve, si dhe kundër plakjes. Pjepri është një ndër frutat më të mira për t’u konsumuar në këto ditë të ngrohta vere. I ëmbël, i freskët por edhe tejet i shijshëm, pjepri duhet të jetë patjetër pjesë e listës së frutave që duhen blerë. Anti kancer Përmbajtja e lartë e karrotenoideve në pjepër mund të parandalojë kancerin dhe të ulë rrezikun e kancerit të mushkërive. Konsumimi iRead More →

Çfare largon zbokthin? Zbokthi mund të jetë rezultat i lekurës së thatë.Për trajtime natyrore, lexoni më tej. Aspirin Aspirina përmban të njëjtin përbërës aktiv (acid salicilik) si shumë shampo të mjekimit të zbokthit. Mbani lekuren në kontroll duke shtypur dy aspirina deri te behet  pluhur i hollë dhe duke e shtuar atë në sasinë normale të shamponit që përdorni çdo herë që lani flokët tuaj.Lëreni përzierjen në flokët tuaj për 1-2 minuta, dhe lani përsëri me shampo të thjeshtë. Sode buke    Lageni flokët tuaj dhe pastaj shtoni një pjesë të vogël sode buke dhe ferkojeni rrenjen .Pastaj si qdo here lajeni me shampo dhe shpëlajeni. Soda e bukes redukton kërpudhatRead More →

Avokado konsiderohet si frut i shëndetit, për shkak të përfitimeve të shumta që kemi nga konsumimi i tij. Avokado ngadalëson plakjen, ul kolesterolin dhe i shërben zemrës së shëndetshme. Parandalon alzaimerin, ndihmon shërimin e depresioneve, ka fuqi anti-grip dhe është i shkëlqyer për flokët e thatë. Avokadot janë plot me magnez dhe kalium, të dy shërbejnë për të balancuar tensionin e gjakut.  Yndyrat e mira të avokados ndihmojnë organizmin të përthithë më mirë karotenoidet dhe të tresë yndyrat e këqija. Një avokado mund të jetë një hidratues i shkëlqyer, kuron të djegurat duke parandaluar irritimin e lëkurës, dhe deri në ngadalësimin dhe eliminimin e rrudhaveRead More →