Për shumicën e njerëzve, stresi është bërë pjesë e përditshmërisë. Për ta luftuar atë nevojitet mund, mirëpo së pari duhet të dini çka ndikon dhe si ndikon në shfaqjen e stresit, e pastaj edhe luftimin e tij. Ndër këshillat më të rëndësishme në luftimin e stresit është ushqimi i shëndetshëm dhe konsumimi i ujit. Ajo çfarë hani ndikon në disponimin tuaj.   Ushqimet e pashëndetshme ju bëjnë më të lodhur dhe më të paaftë për t’u ballafaquar me stresin, prandaj mundohuni t’i përmbaheni dietave që kanë sasi të larta të fibrave, që janë të pasura me karbohidrate, pemë dhe perime. Gjithashtu mundohuni t’i shmangni sasitëRead More →

Pjepri është fruti ideal për të ”luftuar” ditët e ngrohta. Falë sasisë së madhe të ujit, vitaminave dhe mineraleve, ndihmon organizmin tonë të fitojë energji, të sigurojë hidratimin e nevojshëm, po kështu të mbrojë shëndetin e zemrës, veshkave, syve, si dhe kundër plakjes. Pjepri është një ndër frutat më të mira për t’u konsumuar në këto ditë të ngrohta vere. I ëmbël, i freskët por edhe tejet i shijshëm, pjepri duhet të jetë patjetër pjesë e listës së frutave që duhen blerë. Anti kancer Përmbajtja e lartë e karrotenoideve në pjepër mund të parandalojë kancerin dhe të ulë rrezikun e kancerit të mushkërive. Konsumimi iRead More →

Avokado konsiderohet si frut i shëndetit, për shkak të përfitimeve të shumta që kemi nga konsumimi i tij. Avokado ngadalëson plakjen, ul kolesterolin dhe i shërben zemrës së shëndetshme. Parandalon alzaimerin, ndihmon shërimin e depresioneve, ka fuqi anti-grip dhe është i shkëlqyer për flokët e thatë. Avokadot janë plot me magnez dhe kalium, të dy shërbejnë për të balancuar tensionin e gjakut.  Yndyrat e mira të avokados ndihmojnë organizmin të përthithë më mirë karotenoidet dhe të tresë yndyrat e këqija. Një avokado mund të jetë një hidratues i shkëlqyer, kuron të djegurat duke parandaluar irritimin e lëkurës, dhe deri në ngadalësimin dhe eliminimin e rrudhaveRead More →

Dimri është ajo kohë magjike e vitit kur bora mbulon gjithçka dhe e bën të duket e bukur. Por është edhe koha kur ajri i ftohtë dhe i thatë shkakton një gjendje të keqe në flokë: pa shkëlqim, pa formë dhe me lagështirë. Por nuk është për t’u shqetësuar, sepse gjithçka e ka një zgjedhje. Natyrisht, flokët në motin e ftohtë kanë nevojë të trajtohen në mënyrë të veçantë, por, së pari, duhet ta ndalosh veten nga një gabim, që shumica e femrave e bëjnë gjatë dimrit. Të gjithë e bëjmë këtë: është ora 07:00 e mëngjesit, një i ftohtë i tmerrshëm jashtë dhe, ashtuRead More →

Dy ushtrime u kushtohen barkut, tri vitheve, ndërkaq një ushtrim gjithmonë tricepsit. Për motivim, nxirrni veshjen tuaj të preferuar vjeshtore nga gardëroba, në të cilën dëshironi të dukeni sa më bukur, lëshoni muzikën tuaj të preferuar dhe filloni aksionin “sërish perfekt”. Çdo ditë ndani nga 20 minuta për 6 ushtrime të rëndomta me të cilat do t’i forconi tri pika kritike të trupit: barkun, vithet dhe duart. Ushtrimet për barkun Në pozitën galuc mbështetuni në anën e majtë dhe në dorën e majtë. Midis këmbëve vëni një top më të vogël. Këmbët vëni në pozitë pjerrtas në drejtim të trupit dhe pastaj ngrini deri nëRead More →

Specialistët pohojnë se laptopi është mirë të përdoret mbi tavolinë ose më e keqja të vendoset mbi një jastëk të mbështetur mbi gjunjë. Në asnjë mënyrë nuk duhet të harrojmë se të gjitha pajisjet elektrike përhapin dallgë elektromagnetike. Rrezatimi elektromagnetik tek laptopët ndodh më shumë në pjesën e poshtme, për këtë arsye organet gjenitale mund të preken më shumë nga rrezatimi. Do të ishte më me vend që laptopin ta vendosni mbi tavolinë ose ta mbështesni mbi një jastëk kur e mbani mbi gjunjë. Megjithëse deri tani nuk është përcaktuar apo shfaqur ndonjë sëmundje, por po analizohet mundësia e shkaktimit të kancerit për shkak tëRead More →

Hekuri ka shumë funksione në trupin e njeriut, të cilat janë rrënjësore për jetesën. Mungesa e tij mund të çojë në anemi, pagjumësi, mungesë oreksi, zbehje, etj, gjithashtu çon edhe ne rritje të ngadaltë e të vështirë të fëmijëve. Lista është e gjatë, ku mungesa e tij mund të shkaktojë shurdhim, sëmundje kockash, funksionim të dobët të trurit,(fëmijët e kanë të veshtirë të mësojnë e studiojnë). Për të mbajtur një nivel normal të hekurit në organizëm, e vetmja mënyrë eshtë të hamë ushqime të pasura me hekur. Kjo do të na ndihmojë të qëndrojmë larg anemisë, të jemi të fortë e të shëndetshëm. Në bazëRead More →

Aktiviteti i rregullt fizik ndikon pozitivisht jo vetëm në trupin tuaj por edhe në mendjen tuaj. Kjo është e drejtë. Ushtrimi njëkohësisht përmirëson trupin tuaj fizik, emocional dhe shëndetin tuaj psikologjik. Në fakt, ju e dini se mjekët këshillojnë gjithmon në ushtrime të përditëshme për të pasur një zemër të shëndoshë .Shoqata American Heart (AHA) liston një reduktim në rrezikun e sëmundjeve të zemrës në krye të listës së saj të përditshme dhe  përfitimet fizike të aktivitetit. Ushtrimet përmirësojnë qarkullimin e të gjithë trupit dhe uljen  kolesterolit, duke zvogëluar mundësinë e një sulmi në zemër.AHA e shpall aftësinë e ushtrimit për të luftuar shëndetin. Problemet qëRead More →

Fitnesi është një komponent thelbësor i shëndetshem dhe natyror. Trupi i  është projektuar për të lëvizur, vrapuar dhe kërcyer – mos rrini ulur në karrige . – çdo ditë fitnesi te ndihmon jo vetëm per zemer dhe muskuj por ndihmon edhe në eliminimin e toksinave te organizmit tuaj. Ju mund te thoni se jeni shumë të zënë për të ushtruar? Lexo per të gjetur se si ushtrimet jane te nevojshme për shëndetin optimal. Atëherë lexoni këtë artikull mbi këshillat se si ta praktikojme një shprehi të përditshme. Nese keni nevojë qe rutina e merzitshme e fitnesit te kthehet ne  gëzim atehere provoni disa nga idetë në këtë artikull. Apo diçka tjetër, të tilla siq eshte  joga. Djegie kalorish, dobësimRead More →